Pozitivní zkušenosti s tvůrčím potenciálem některých studentů oboru Oděvnictví vedly v roce 1996 k zavedení nového uměleckého oboru Modelářství a návrhářství oděvů. V rozvoji talentu, který je nejprve ověřen talentovou přijímací zkouškou, se pokračuje ve výtvarné přípravě. Praktická umělecká studia zahrnují také výuku figurální kresby, která je nezbytným základem pro navrhování oděvů, a následně samotné navrhování, kde důležitou roli hraje hledání inspiračních zdrojů pro dané téma, výběr vhodných materiálů a cvičná modelace na malých panenkách v měřítku 1:5. Každé pololetí připravují studenti společně se svými pedagogy výstavu klauzurních prací doprovázenou ústními obhajobami. Modely v měřítku 1:1 jsou vytvářeny následně. Ve 4. ročníku navazují studenti na týmovou spolupráci s oborem Oděvnictví zahájenou seznamovacím kurzem v prvním roce studia a připravují společnou maturitní módní přehlídku.
Profilová maturitní zkouška ověřuje znalosti dějin výtvarné kultury a odborných předmětů. Zadáním praktické maturitní zkoušky jsou oděvní návrhy na dané téma. Po konzultaci s vyučujícím oděvním návrhářem je pak jeden návrh vybrán k samostatné realizaci v dílnách školy na konkrétní modelku, kterou si maturant zvolí. Při ústní obhajobě se hodnotí, jak realizovaný model vybrané postavě padne, jak kvalitní je přiložená technická dokumentace, kvalita zpracování oděvu i úroveň návrhové řady včetně inspiračních zdrojů.
Absolventi mohou působit na různých pozicích v designérských týmech, reklamních agenturách, médiích nebo v modelových salonech a oděvních firmách na národní i mezinárodní úrovni.
Scénická a výstavní tvorba je obor širokospektrální a patří mezi obory zabývajícími se prostorovou problematikou od výtvarného návrhu, přes technické a konstrukční návrhy převedené do 3D modelu až případnou realizaci.
Výstupem jsou kompletní koncepce: výtvarné návrhy a realizace scénických kostýmů, masek i objektů, výtvarné návrhy a řešení scén pro různé módní přehlídky, eventy, konference, promo akce ap. Ale také např. instalace do obchodních prostor – výloh, výstavních expozic, instalace modelů, objektů v architektuře, vstupů do obchodů a restaurací a veřejného prostoru.
Vytváří ucelený výtvarný koncept řešeného prostoru v součinnosti s oděvní / kostýmní tvorbou. Důležitá je znalost konstrukčních principů a praktická schopnost práce s materiály (např. textil, papír, plast, dřevo nebo případně kov). Studenty připraví na práci v oblasti kultury, scénické tvorby (divadla, filmu, televize, televizní reklamy, klipy), výstavnictví a reklamy, designu a instalací v architektonickém nebo veřejném prostoru.
Obor Oděvnictví byl zaveden v roce 1985 sloučením dosavadních oborů Výroba oděvů a Výroba prádla a konfekce pletených výrobků. Stále se vyvíjel, až se v roce 2008 zavedením rámcových vzdělávacích programů profiloval do dnešní podoby školního vzdělávacího programu Oděv, módní a marketingové poradenství. Obor Oděvnictví reaguje na požadované změny pro uplatnění absolventů, o které je v současné době na trhu práce velký zájem.
K rozvoji oboru vedou specifické inovace. Cvičné práce jsou zhotovovány jako celý výrobek v menším měřítku, přičemž se vychází ze znalostí technologie a konstrukce s využitím konstrukčního systému Müller & Sohn. I když se konstrukce základních střihů vyučuje stále klasickou metodou rýsování, studenti vyšších ročníků mají možnost porovnání se speciálními softwarovými konstrukcemi a stupňováním střihů na počítači. Studenti již od prvního ročníku obhajují vlastní realizované práce, tj. sukně, pánskou košili, dámskou halenku, šaty, kabát nebo kalhoty, před odbornou komisí, aby se naučili klasifikovat své postupy, specifikovat volbu materiálu, případně zhodnotit své pokroky či nezdary. Není nutné šít jednu fazonu jako dříve, ale každý má možnost vytvořit vlastní model při dodržení předepsaných povinných prvků. Nejlepší práce jsou pak prezentovány v závěru školního roku na společném setkání studentů školy u příležitosti předání maturitních vysvědčení. V průběhu studia se studenti mohou účastnit různých soutěží v tvorbě oděvu a při prezentaci využívají znalosti předmětů počítačová grafika a profesionální stylizace, zejména v oblasti líčení a úpravy účesů. Ve 4. ročníku spolupracují se spolužáky oboru Modelářství a návrhářství oděvů na přípravě maturitní módní přehlídky. Jedná se o týmovou práci vedoucí od společného tématu až k vlastní tvorbě a zajištění celé produkce nejen na tradičním maturitním plese v Lucerně ale i v jiných zajímavých pražských prostorách. Přehlídka je vždy s očekáváním přijímána nejen laickou, ale i odbornou veřejností. Modelkami jsou studentky školy, které navštěvují kurz modelingu. Ústní profilová maturitní zkouška ověřuje znalosti konstrukce střihů a technologie, zadání praktické maturitní zkoušky zahrnuje zhotovení celého oděvu dle vylosovaného nákresu.
Absolventi se uplatňují v různých pracovních pozicích v oděvních salonech nebo firmách s národní i mezinárodní působnosti nebo v oblasti osobního poradenství se zaměřením na stylistiku a práci se zákazníkem.
ŠVP Kreativní modeling a design
Přijímací řízení zahrnuje talentovou zkoušku (kresba zátiší a fantazijní malba), k hodnocení se předkládají také vlastní domácí práce – 10 vlastních nepodepsaných výtvarných prací do velikosti A2, v neoznačených deskách. Podepsané práce budou vyřazeny z hodnocení. Témata pro domácí práce, podklad kresby ani techniky kresby nejsou stanoveny. Hodnotí se i prospěch závěrečného vysvědčení 8. třídy. / Přihlášky se doručují na adresu školy do 30. 11. 2022 / Vzor přihlášky
Vyhlášení přijímacího řízení ke stažení zde. / Stáhnout
ŠVP Individuální modelová tvorba a její prezentace
Přijímací řízení zahrnuje talentovou zkoušku (kresba zátiší a fantazijní malba), k hodnocení se předkládají také vlastní domácí práce – 10 vlastních nepodepsaných výtvarných prací do velikosti A2, v neoznačených deskách. Podepsané práce budou vyřazeny z hodnocení. Témata pro domácí práce, podklad kresby ani techniky kresby nejsou stanoveny. Hodnotí se i prospěch závěrečného vysvědčení 8. třídy. / Přihlášky se doručují na adresu školy do 30. 11. 2022 / Vzor přihlášky
Vyhlášení přijímacího řízení ke stažení zde. / Stáhnout
ŠVP Oděv, módní a marketingové poradenství
Přijímací řízení zahrnuje jednotné přijímací zkoušky formou testu z českého jazyka a literatury a didaktického testu z matematiky. Hodnotí se též průměrný prospěch pololetního vysvědčení 9. třídy. / Přihlášky se podávají do 1. 3. 2023 řediteli VOŠON a SPŠO / Vzor přihlášky
Vyhlášení přijímacího řízení ke stažení zde. / Stáhnout